Batık Tırnak | Zayıflama,Kişisel bakım,Epilasyon ve Estetik terapi salonu

Batık Tırnak

Batık Tırnak

Batık Tırnak Nedenleri

  • Yanlış ayakkabı ve ayakkabı seçimi
  • Tırnak mantarı
  • Yanlış kesim
  • Yanlış manikür pedikür
  • Şeker hastalığı (diyabet)
  • Guatr, tiroit ve kan dolaşımı problemleri
  • Genetik özellikler
  • Beslenme

Batık tırnak problemi; günümüzde bay, bayan ayırt etmeden herkesin karşılaşabileceği ve zamanında ve iyi tedavi edilemez ise büyük problemlere yol açabilecek bir hastalıktır.

Günümüz şartlarında batık tırnak problemiyle karşılaşıldığında genelde aklımıza gelen çözümün ameliyat olduğu düşünülür. Fakat ameliyat sonrasında oluşan travmanın (yaraların) iyileşme sürecinde yatakların kaybetme yada gerileme ihtimali çok olduğundan, tırnağın tekrar çıkış esnasında yatağı olmayan tırnağın nasıl veya ne tarafa doğru çıkacağını kestirmek mümkün değildir. Bu nedenden dolayı çoğunlukla yaşanan şey tırnağın tekrar batık olarak veya deforme olmuş vaziyette çıkma riski yüksektir.

Günümüz teknolojisinde batık tırnağın düzgün çıkmasını sağlayacak ameliyatla alternatif, kanamasız, ağrısız ve günlük hayatınızı etkilemeyecek alternatif bir sistem geliştirilmiştir. Batık tırnağa tel takıldığında genelde en çok merak edilen konu takılırken ağrı olup olmadığı ve takıldıktan sonra ağrı olur mu, günlük hayatımı etkiler mi? Cevabı hayır. Takma işlemi esnasında ilk önce batık tırnak yatakları açılır ve rahatlatılır. Steril bir ortamda her misafirden sonra tekrar tekrar steril edilen makaslarla tırnak batan yerden bir miktar kesilerek etin içerisine batmış olan tırnak alınır. Yataklar temizlendikten sonra tırnağa tel sistemi uygulanır. Tırnağın yatağına yaptığı baskı yatağı temizlenip tel takıldıktan sonra batık ağrısının azaldığı fark edilir. Çünkü tırnağın ete uyguladığı baskı azalmıştır. Bu uygulama yapıldıktan sonra periyodik olarak 20 gün ile 25 gün arasında tekrar kontrol amaçlı gelinir (bu süreç kişinin metabolizmasına bağlıdır).

Bu esnada eğer herhangi bir iltihaplanma veya enfeksiyon durumu görülürse müşteri hemen tel takımıyla birlikte bir doktora yönlendirilir ve doktorun önereceği bir antibiyotik alınması önerilir. Batık tırnağa tel uygulaması sonunda en çok merak edilen şey batık tırnağın tekrarlama ihtimalinin olup olmadığıdır. Cevap; batık tırnağın oluşma sebepleri tekrarlanmaz ise tekrarlama ihtimali yoktur.

Yanlış Ayakkabı ve Ayakkabı Seçimi
Bu seçimleri yapan kişilerin çoğunluk oranı bayanlar ve gençlerimizdir.

Günümüzde ayak rahatlığından çok görselimize önem verildiği için genelde bayanlarda yüksek topuklu ayakkabılar tercih edildiği için tırnak problemleri kaçınılmaz bir şekil almıştır.

Dar burunlu yüksek topuklu giyilen ayakkabılarda, parmakların rahat hareket edemeyip parmak kemiklerinin tırnakların üzerine baskı yapmasıyla zaman içerisinde oluşan baskı tırnaklarda, şekil bozukluğu ve şekil bozukluğunun sonucunda içe doğru kıvrılmalardan dolayı batıklara sebebiyet vermektedir.

Yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilirken daha rahat, dolgu topuklu ortalama 3,5 cm yüksekliğinde yada platform taban diye adlandırdığımız ayakkabılardan olmalıdır.

Ayakkabı seçimi yapılırken sadece yüksek topuklu ayakkabılar yasaklılar listesinde değil. Ayaklarımızın daha küçük ve güzel görünmesi için aldığımız dar ayakkabılarda yasak listemize dâhildir.

Translate »