Solaryum

Solaryum

Solaryum

Solaryum 

Güneşin yaydığı ultraviole (morötesi) radyasyon gibi solaryum cihazları da UV (morötesi) radyasyon yayarlar. Farklı olarak solaryum cihazlarının yaydığı ışığın şiddeti ve tipi kontrol edilebilir. Cihazların çoğu UVA ışığı yayar ve UVA ışığının en az zararlı UV radyasyon spektrumu olduğu düşünülmektedir. Her ne kadar UVB radyasyonun cilt kanserine yol açtığı net olarak bilinse de, bazı solaryum üreticileri hala yüksek seviyede UVB yayan lambaları hızlı bronzlaşma amacıyla üretmektedirler. Bazı solaryum cihazları gün ortası ışığının beş katı kadar UV radyasyon yayabilmektedir. Hızlı veya 10 dakikada bronzlaştıran cihazlar olarak tanıtılan cihazlar oldukça yüksek dozda UV ışığı yaydıklarından oldukça sağlıksızdırlar ve uzak durulması gerekmektedir.

Solaryum güvenli midir?

Solaryum cihazlarının popüler olduğu 1970-80’lerde, bu cihazların güneş ışığının oluşturduğu sağlıklı görüntüyü oluşturabilecek etkili, hızlı ve zararsız bir alternatif olduğu iddia edilmişti. Günümüzde güneşle veya solaryumla bronzlaşmanın deri kanseri ve yaşlanmasına yol açtığına dair net deliller vardır. 100.000 den fazla İskandinav üzerinde yapılan 8 yıllık bir çalışmada, solaryum cihazlarını ayda bir veya daha fazla ziyaret edenlerde % 55 oranında daha sık melanom (çok ciddi bir cilt kanseri) görülmektedir.

Hem UVA hem de UVB ışığına maruz kalmak deri kanserinin artışı ile ilişkilendirilmiştir. UV radyasyon ile deri kanseri arasındaki ilişki çok basittir. UV radyasyona maruz kalınan süre arttıkça deri kanseri gelişme riski de artmakta, ayrıca deri daha hızlı yaşlanmaktadır. Yapay bronzlaştırıcı cihazların tek kullanım alanı fototerapi olmalıdır. UVA veya UVB radyasyonun tedavi amacıyla kullanıldığı bu yöntem sedef ve egzama gibi bir çok cilt hastalığının tedavisinde kullanılır. Fakat bu tedavi doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de solaryum salonları oldukça yaygın ve kontrolsüzdür. Solaryum salonlarında çalışanlara zorunlu bir eğitim şartı yoktur. Ek olarak bu cihazları düzenli kontrol edecek ekipler de bulunmamaktadır. Bu solaryum salonlarına gidenler açısından büyük risk taşımaktadır. Dünya sağlık örgütü, devletleri bu konuda etkili kanunları oluşturması için teşvik etmektedir.

 

Translate »